ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Mønter & sedler, Øvrige Europa -> Emnenr 31296



England, Middelsex, 1/2 penny 18. årh. - *J. PALMERE*

Beskrivelse:

Interessant kobber-token fra Middelsex, på fs. står: "TO
J.PALMER. Esq THIS IS INSCRIBED AS A TOKEN OF GRATITUDE FOR BENEFITS RECE'D FROM THE ESTABLISHMENT OF MAIL COACHES" og på bs.: MAIL COACH HALFPENNY TO TRADE EXPEDITION & TO PROPERTY PROTECTION. PAYABLE IN LONDON". Ø. 27 mm.

I det 18. århundredes slutning og begyndelsen af det 19. århundrede oplevede England en mangel på småmønter. George III havde indstillet produktionen af kobbermønter i 1775. De mønter der var i cirkulation var af ringe beskaffenhed pga. slid og falskmøntneri. I 1787 produceredes de første tokens af Parys Mining Co., der hurtigt blev populære i befolkningen. Denne token er blandt de der fulgte i kølvandet på disse "privatmønter".

Auktionen er slut:

Hammerslag til:
haj123

30 DKK
Auktionen er slut: 02.09.2012 - 19:32:15
Auktionen startet: 02.08.2012 - 16:18:59
Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 6