ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Varia -> Emnenr 42132



Antikt pengeskab af træbeklædt stål

Beskrivelse:

Pengeskab med overskab af træbeklædt stål og underskab af træ med to rum. H. 180 cm., D. 50 cm., B. 70 cm. Anslået vægt ca. 250 kg.

Pengeskabet henstår hos sælgers adresse i Aarhus og skal afhentes der efter købet. Ebuy.dk oplyser den nøjagtige afhentningsadresse til køber efter indgået betaling.

Auktionen er slut:

Hammerslag til:
reimann

560 DKK
Auktionen er slut: 01.06.2014 - 19:08:30
Auktionen startet: 05.05.2014 - 10:42:52
Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 88