ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Ure -> Emnenr 64324



Seiko Sapphire, nyt herrearmbåndsur - stål

Beskrivelse:

Fabriksnyt Seiko Sapphire herrearmbåndsur, ref nr. SGG715 P1 i urkasse og med foldelænke af stål. Sort skive bag safirglas med stregindikation, central sekundviser og dag/datovisning i #3 position. Quartzværk. Urkasse diameter 37 mm.

Uret stammer fra ophør og fungerer i på beskrivelsestidspunktet - ebuy.dk garanterer dog ikke for funktionaliteten. Nypris kr. 1625.-




Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse.
NB! Der tages forbehold for mellemsalg.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 151