ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 28. december 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

26.11.25:

PENGE TILBAGE FRA TDC?

Idag blev jeg kontaktet af en flink mand fra TDC. Han gjorde mig opmærksom på, at kobberet til mit fastnetnummer, ville blive nedlagt snart. Der skulle laves et mobilabonnement med mit gamle firmanummer, som jeg købte i 1973. Såvidt jeg husker, betalte jeg 1.200,- for oprettelsen af telefonnummeret dengang. Jeg forespurgte, hvorvidt man havde til sinds, at tilbagebetale den dengang enorme sum. Umiddelbart fik jeg at vide at det kunne jeg ikke regne med. Mit mangeårige, næsten livslange motto: Livet er for kort TDC - You see! - blev endnu engang bekræftet.

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Sølvkorpus -> Emnenr 65631



Engelsk murerske af sølv fra 1865 *St. Pauls Church Birmingham*

Beskrivelse:

Engelsk murerske af sterling sølv fra 1865, brugt ved grundlæggelsen af kancelliet og midtergangen under udvidelsen af St. Pauls kirken, Balsall Heath, Birmingham. Skeblad rigt dekoreret med volutter og akantusblade og dedikationsindskrift (oversat): Gave til Mary Taverner Simeox fra arkitekt Edward Holmes under anledning af lægningen af hjørnesten til kirkens udvidelse af kancelliet og den sydlige midtergang ved St. Pauls kirke, Balsall Heath, Birmingham, den 3. oktober 1865.

Murerskeens håndtag er af snoet perlemor og dets længde er 30 cm.
Fremstillet hos sølvsmed Edward og John Barnard, London. Stemplet EB&JB, Victoria og Edward stempel, årsstempel for 1865 samt stempel for sterling sølv og bystempel London. Samlet vægt ca. 213 gr.

Auktionen er slut:

Hammerslag til:
kontantkunde

1.160 DKK
Auktionen er slut: 03.02.2019 - 20:35:40
Auktionen startet: 19.01.2019 - 17:29:40
Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 188