ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Ure -> Emnenr 69980



Rolex Sky-Dweller herrearmbåndsur

Beskrivelse:

Rolex Sky-Dweller herrearmbåndsur ref. 326934
Uret har en kasse som er udført i stål og har en diameter på 42mm. På kassen er der monteret en drejelig bezel med tre positioner som i hver sin position tillader dig at bruge urets forskellige funktioner. bezel er udført i 18kt hvidguld. Urets kasse er monteret på en oyster lænke af stål. Uret er Rolex mest avancerede ur til dato, sky-dweller byder blandt andet på annual calendar.
Uret kommer med inderboks, booklets, hangtags og certifikat fra anden måned 2018, stemplet i Harrods.

Uret fremstår velholdt, men med de uundgåelige hairlines.

OBS. Rolex Sky-Dweller 326934 er et såkaldt venteliste ur, det er derfor meget svært at få fra autoriserede forhandlere.

SOLGT:

Solgt via købnu

135.000 DKK



Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse. NB! Der tages forbehold for mellemsalg.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 20953