ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Belysning -> Emnenr 71188



Poul Henningsen, Koglen/Artichoke - 84 cm. kobber NYRENOVERET
NY PRIS OMKRING 100.000,-

Beskrivelse:

PH artichoke/PH kogle, designet i 1958 af PH til restaurant Langelinie Pavillionen i København. PH Artichoke er ifølge producenten kendetegnet ved sit unikke og skulpturelle design og betragtes som et internationalt designikon. Armaturet består af 72 blade fordelt på 12 rækker, og deres indbyrdes placering giver et totalt blændfrit lys, uanset betragtningsvinkel. For at sikre det høje kvalitetsniveau foregår store dele af produktionsprocessen stadig som håndarbejde.

H. 58 cm., diameter 60 cm., E-27 fatning, max 500 Watt.

Emnet fremstår NYRENOVERET - MED CERTIFIKAT



SOLGT:

Solgt via købnu

40.000 DKK



Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse. NB! Der tages forbehold for mellemsalg.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 6208