ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Porcelænsfigurer -> Emnenr 76003



Lotte Benter - Royal Copenhagen - Porcelain - 1314

Beskrivelse:

Lotte Benter - Royal Copenhagen - Porcelain
Denmark - 1969-1974
Well made, hand-decorated Royal Copenhagen porcelain figurine of Amager Girl Knitting. Designed in 1911 by Lotte Benter. Made between 1969 and 1974.

SOLGT:

Solgt via købnu

350 DKK



Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse. NB! Der tages forbehold for mellemsalg.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 54