ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Møbler -> Emnenr 33816



Arne Jacobsen Ægget med tilhørende skammel fra 1966

Beskrivelse:

AJ Ægget model 3315 med tilhørende skammel 3127 i sort elegance skind, udført hos Fritz Hansen.

Ægget blev i slutningen af 50´erne tegnet til lobby- og receptionsområdet på Hotel Radisson Royal i Danmark.

Ægget blev første gang offentlig præsenteret på en udstilling i Paris i november 1958 og senere lanceret i Danmark i 1959. Designet er i tidens løb bleven ændret, modellen her er fra 1966.

Litteraturhenvisning: Carsten Thau og Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998, “Ægget” blandt aandet omtalt side 144 og 432 og gengivet side 433, 438-439, 467, 471-472.

Ægget fremstår yderst velholdt.

SOLGT:

Solgt via købnu

45.000 DKK



Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 6984