ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Danske mønter efter 1873 -> Emnenr 63416



Margrethe II, 10 kr GULD 2005 - Sieg 3, hele serien (5)

Beskrivelse:

Mønterne er præget med motiverne *Den lille Havfrue, Skyggen, Den grimme Ælling, Snedronningen og Nattergalen* i en serie af 5 stk. 10 kr. guldmønter, udgivet i anledning af 200 året for H.C.Andersens fødsel 2. april 1805.

Mønterne er udført i 900/1000 guld (21,6 kt) og hver vejer 8,65 gram. Finguld inholdet er dermed lidt mere end 1/4 ounce. Mønten kostede 2.500,- ved udgivelsen.

Samlet finguldindhold for hele sættet er 39 gr.

Opbevaringetuier med ægthedcertifikater fra den Kgl. Mønt medfølger.

Præget i KUN 7.000 eksemplarer.

SOLGT:

Solgt via købnu

12.000 DKK



Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse.
NB! Der tages forbehold for mellemsalg.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 1862