ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 1. juni 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Ure -> Emnenr 64158



Tissot 1853 Chronograph herrearmbåndsur - stål

Beskrivelse:

Tissot 1853 Chronograph herrearmbåndsur i urkasse af stål. Sort skive bag mineralglas med stregindikation, central og separat sekundviser, datovisning i #3 position samt chrongraphfunktioner. Quartzværk. Urkasse diameter 42 mm. Gummirem med T foldespænde.

Uret fremstår velholdt og fungerer med nyt batteri på beskrivelsestidspunktet - ebuy.dk garanterer dog ikke for funktionaliteten.

Auktionen er slut:

Hammerslag til:
tonkas

320 DKK
Auktionen er slut: 02.09.2018 - 19:01:20
Auktionen startet: 17.08.2018 - 11:01:21



Melding fra sælger:

Uret sælges for kunde der oplyser at uret fungerer - men ebuy.dk garanterer ikke for funktionaliteten.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 50  
mgctlbxN$MZP mgctlbxV$5.1.14 mgctlbxL$C