Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
09.09.25:
HØJESTE PRIS NOGENSINDE
I dag til morgen kostede 1 gram sølv 8,42 kr – det er en tangering af prisen om morgenen den 21. januar 1980. (om eftermiddagen faldt den til 4,40 kr.) I danske kroner har prisen aldrig været højere. ( Ekstra - idag den 10.09.25 blev prisen slået - den højeste pris nogensinde er nu 8,43 kr)
Sverige - Gustav II Adolf - ca. 1627 - medalje af guld med emalje
Beskrivelse:
Ø 42mm, 36.98 gram.
Ekstremt sjælden, muligvis unik. Der kendes få eksemplarer lavet i sølv, men vi var ikke i stand til at finde nogen i guld med emalje solgt i løbet af de sidste 20 år, bortset fra dette eksemplar solgt i Sverige i 2013.
Om det kongelige bryllup med Maria Eleonora af Brandenburg.Obv.: Skrevet i banderoles: GUSTAVUS.ADOL.II.D.G.SWE.GOT.WAND.L.REX, prismodtagerbuste højre, iført ceremoniel beklædning. Rev.: MARIA*ELEONORA*D*G*SWECO*GOTOR*WAND* L*REG, buste af Maria Eleonora til højre (datter af John Sigismund, kurfyrste af Brandenburg), iført bred spids kjole, hovedsmykker, øreringe og halskæde.
Se Kunker auktion 339, Lot 1211, eksemplar i sølv med emaljedekoration sælges for 17.000€.
Ex. Pegasus Auctions, Auction 2, Lot 2183
Tidligere ex Christies auktion 6407:46 (Rothschild) Klik her
SOLGT:
Solgt via købnu
500.000 DKK
Melding fra sælger: Dette objekt er ikke på auktion - men kan købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse. NB! Der tages forbehold for mellemsalg.