ebuy.dk
 NÆSTE AUKTION: 4. maj 2025 KL. 19-21

Indlevering-vurdering-vejledning, ring på 86121295- Vores baggrund bliver din fordel!
 

10.04.25:

GRÅDIGHED

Danske mønter fra de tidligere møntserier er stadig gyldige. De burde kunne omveksles til gangbare kontanter i ens eget pengeinstitut. Desværre lader det til, at det står bankerne frit for at kræve utilbørlige gebyrer herfor. En kunde har i dag vist mig en sms fra Spar Nord, heraf fremgik det, at det ikke kunne betale sig. Spar Nord skulle nemlig have 1.200,- kr. i timen for at optælle hendes mønter. Kan det være statens trick, for at tilegne sig, en milliard ekstra i form af manglende indløsning af danskernes gamle mønter? Staten må jo tillade denne uhørte grådighed, eller er bankerne ikke omfattet af anstændighed?

Se andre sjove nyheder HER

 
Forsiden -> Mønter & sedler, Tyskland. -> Emnenr 91058



Tyskland - 500 Marks - Bielefeld - 1922 - stofpenge

Beskrivelse:

Under 1. verdenskrig begyndte man at trykke nødpengesedler i Tyskland. De skulle afhjælpe den mangel på skillemønt, som krigen havde medført. Fra at være en nødforanstaltning udviklede nødpengene sig til at være et samlerobjekt, hvor der blev gjort meget ud af sedlernes udsmykning.




Melding fra sælger:

Dette objekt er ikke ALENE på auktion - men kan OGSÅ købes direkte - her og nu. "Køb nu" prisen er alt inklusive - der er ingen tillæg af nogen art, udover eventuel forsendelse. NB! Der tages forbehold for mellemsalg.

Valuta regner:  Valuta regner: DKK  = 93